نقوش خشونت انسان برای نخستین بار در میان سنگ نگاره های ایران

Two headed horned animals
دسامبر 6, 2023
گزارش سمینار دانشگاهی نماد شناسی سنگ نگاره های ایران و جهان
دسامبر 17, 2023

نقش هایی تلخ و تکان دهنده

————————————-

نقوش خشونت انسان برای نخستین بار در میان سنگ نگاره های ایران

به گواه سنگ نگاره های کهن ایران، از دیر باز خشونت و ستم از جانب انسان های صاحب قدرت بر انسان های ضعیف وجود داشته و خوشبختانه آن صحنه های تلخ بسیار نادر و اندک بوده است. در میان بیش از 50000 نقشی که تاکنون در میان سنگ نگاره های 25 استان های ایران کشف کرده ایم؛ تعداد صحنه های خشونت بار آنها به چند مورد می رسد؛ که امروز یک نمونه کهن آن را معرفی کرده ایم.

 چون نقش ها خیلی کهن و کم رنگ بودند؛ ناگزیر شدیم برای دیدن جزییات، آن را باز نمایی کنیم.

کمانداری غول پیکر(اغراق در قدرت)، در حالی که کمان بر کشیده؛ انسان کوچکی را با کمانش نشانه گرفته است(پیام ضعف). نقشی واقع نگار Realism که می تواند نشان از دیده ی هنرمند از آن صحنه تلخ باشد؛ یا که خود هنرمند این صحنه را بر کسی روا داشته(تهدید به مرگ) و آن صحنه را بر آن سنگ سخت حک کرده است. به نظر نگارنده گزارش دوم از یک هنرمند می تواند بسیار دور از انتظار باشد؛ اگر چه تاریخ از آن نمونه ها سراغ دارد.

 امپراطور روم، به نام  نرون،

شهر رُم را به آتش کشید و در سوختن خانه ها و آشیانه های مردم به شادی چنگ نواخته است؟!

سنگ نگاره ها، مستندترین و دست اول ترین اطلاعات از زندگی انسان های باستان را در اختیار پژوهشگران قرار می دهند؛ که از دریچه و نگاه آنها، زوایای تاریک زیست انسان های گذشته، از ابعاد گوناگون آشکار و قابل تفسیر و تحلیل می شوند.  

محل : تیمــــره ———  قدمت : باتوجه به بعضی پارامترها و متغیرها ، حدود 6000 پ.م.

با احترام- محمد ناصری فرد

پاییز 1402

Naserifard
Naserifard
محمد ناصري فرد باستان شناس نقاشی های غارها و کوه های ایران است. وی تنها پژوهشگر سنگ نگاره ها در ایران است(باستان شناسی رو سطحی)؛ که با توجه به رشته تخصصی اش (باستان شناسی هنر)، بیش از 20 سال است؛ که بر روی نقاشی های غارها و کوه های ایران و بیرون از ایران مطالعات میدانی و تطبیقی علمی داشته و کتاب ها،پژوهش فیلم های مستند هنرهای صخره ای، مصاحبه های علمی در خصوص سنگ نگاره های ایران و مقاله ها نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *