نیایشگاه های باستان، بزکوهی و فنجان نماها

واکنش سایت فرهنگ قدیمی اروپا، به کشف و معرفی نقش کهن خورشید و…
دسامبر 30, 2023
نقاشی های کهن پلنگ فراز کوه و راز آن
ژانویه 8, 2024

یکی از دوستان گرامی که در معرفی، حفظ و نگهداری میراث کهن ایران تلاش مستمر دارند (میراث نیاکان)؛ ویدئو کوتاهی را برای آگاهی نگارنده ارسال داشتند؛ که بعد از تماشا و بررسی آن، نکات جالب و شگفت انگیزی در آن یافتم. فنجان نماهای متعدد در اندازه ها و کاربردهای گوناگون، حوضچه های پاک و تطهیر کنندگی پیش از مراسم آیینی و عبادت، خط کندهای جمع آوری آب باران در حوضچه ها، سنگ چین های بدون ملات در اطراف نیایشگاه و نقش های متعدد بزکوهی که شاخ بعضی از آنها بطرز شگفت انگیزی در آب فنجانماهای بزرگ یا حوضچه های پاک کنندگی فرو رفته بود.

ما قبلا پیکره های بزکوهی تبرک کنندگی آب، در داخل ظرف های زرین و مفرغی در ایران و یمن را دیده بودیم ( کتاب، سنگ نگاره های ایران زبان مشترک جهانی، اثر نگارنده) و پی به چرایی آنها برده بودیم( آب درون ظرف را با تندیس یا شاخ های خمیده ی بزکوهی (نشان فرشته ناجی) فرو رفته در آب، متبرک می کرده اند و سپس می نوشیده اند.
اما اینجا نقش بزکوهی را در حوضچه ها و فنجان نماهای بزرگی نقش کرده بودند؛ که این کار برای متبرک و تطهیر کردن آب شستشوی بدن در پیش از نیایش بوده است.
این محل یک نیایشگاه کهن بوده؛ که طی زمان های طولانی بر روی تخته سنگ بستر، فنجان نماها، نقش ها و حوضچه های متعدد آب به آن اضافه شده است.
این محل ها برای مطالعه، آیکونگرافی و بررسی ادیان و باورهای دینی گذشتگاه بسیار کمک کننده است؛ بشرط آنکه کدهای بکار رفته و مفاهیم آنها را بدانیم.
در پایان، بار دیگر از مدیر محترم صفحه ی اینستاگرام میراث نياکان، سپاس فراوان داریم.

با احترام – محمد ناصری فرد
زمستان 1402

https://www.instagram.com/naserifardmohamad/

Naserifard
Naserifard
محمد ناصري فرد باستان شناس نقاشی های غارها و کوه های ایران است. وی تنها پژوهشگر سنگ نگاره ها در ایران است(باستان شناسی رو سطحی)؛ که با توجه به رشته تخصصی اش (باستان شناسی هنر)، بیش از 20 سال است؛ که بر روی نقاشی های غارها و کوه های ایران و بیرون از ایران مطالعات میدانی و تطبیقی علمی داشته و کتاب ها،پژوهش فیلم های مستند هنرهای صخره ای، مصاحبه های علمی در خصوص سنگ نگاره های ایران و مقاله ها نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *