کشف و معرفی یکی از کهن ترین کتیبه های خط در ایران

PETROGLYPHS OF IRAN / TEYMAREH BY . Dr . M . NASERIFARD – 2023
مارس 7, 2024
 هنــــر باستـــــان در بیمـــــارستان
مارس 17, 2024

طی بررسی ها و مستند نگاری که از سنگ نگاره های تیمره، در سال 1385برفراز کوهی در چم اسبه غرقاب، از توابع گلپایگان داشتیم؛ به تخته سنگی ستروگ با علایم خطوط سطریLinear  (2300 پ.م.) بر خورد کردیم؛ که برای ما بسیار جالب و شگفت انگیز بود.

در سال 1387با همکاری پژوهشکده خط و زبان سازمان میراث فرهنگی موفق به قالب گیری و تهیه مولاژ( شبیه سازی فیزیکی) از آن شدیم؛ که مولاژ آن هم اکنون در باغ کتیبه های کاخ نیاوران در معرض دید همگان است.

گفتنی است؛ که آن کتیبه بقدری از ارزش و اهمیت تاریخی و هنری نزد کارشناسان برخوردار بود؛ که تصویر مولاژ آن بر روی کارت دعوت افتتاحیه باغ کتیبه های کاخ نیاوران آورده شد؛ تا بدین شیوه این کهن کتیبه ی زیبا به علاقه مندان میراث کهن این سرزمین معرفی شود.

بعضی از علایم آن کتیبه کهن بر روی لوح های گلی شوش(کتاب یافته های تازه از ایران باستان، والتر هینتس، مترجم دکتر پرویز رجبی) و دست بافت های مردمان بومی آسیای میانه ها و قفقاز هم در قالب تمغاها دیده می شود.

یک موزه خط کهن و آثاری تکرار ناشدنی بر فراز کوهی در تیمره، که هر روز تهدید و خطر انهدام و نابودی آن به دست معدنکاران و افراد نا آگاه می رود.

با احترام- محمد ناصری فرد

اسفند 1402

Naserifard
Naserifard
محمد ناصري فرد باستان شناس نقاشی های غارها و کوه های ایران است. وی تنها پژوهشگر سنگ نگاره ها در ایران است(باستان شناسی رو سطحی)؛ که با توجه به رشته تخصصی اش (باستان شناسی هنر)، بیش از 20 سال است؛ که بر روی نقاشی های غارها و کوه های ایران و بیرون از ایران مطالعات میدانی و تطبیقی علمی داشته و کتاب ها،پژوهش فیلم های مستند هنرهای صخره ای، مصاحبه های علمی در خصوص سنگ نگاره های ایران و مقاله ها نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *