گزارشی در خصوص اشتراک های ظاهری و پیامی نهفته در میان سنگ نگاره های اوراسیا

فنجان نماهای کهن در موزه ها و دانشگاه های دنیا
می 5, 2024
ظروف سفالی الهام گرفته از سفالینه‌های باستانی و سنگ نگاره‌های ایران / رد پای بز کوهی
می 10, 2024

اوراسیا چیست و کجاست ؟

به سرزمین های کشیده شده بین دو قاره ی  اروپا و آسیا، اوراسیا می گویند. چون بین دو  قاره ی آسیا و اروپا مرز طبیعی و خاصی وجود ندارند؛ آن مرزبندی میان دو قاره بیشتر تاریخی و فرهنگی است.

مساحت اوراسیا، نزدیک به ۵۵ میلیون کیلومتر مربع است و نزدیک به ۵ میلیارد انسان در آن سرزمین ها زندگی می‌کنند؛ که برابر با ۷۰ درصد از جمعیت جهان است.

 به نظر نگارنده خاستگاه نخستین است و از جزایر اندونزی، ژاپن، جزیره بریتانیا، ایسلند، جزیره ایرلند و فیلیپین ادامه دارد.     

اوراسیا از قاره های اروپا و آسیا تشکیل شده و کشور های اوراسیای قاره آسیا عبارتند از : ایران،پاکستان،عربستان سعودی،افغانستان،ارمنستان،ترکمنستان و… و کشور هایی هم است که نیمی در آسیا و نیمی دیگر در اروپا است همچون: ترکیه، روسیه و تا کشور هایی در قاره اروپا ادامه دارد؛ مانند سوئد، انگلستان، ایرلند و…

ما در این نشست قصد داریم؛ سنگ نگاره های مشابه و هم پیام اوراسیا را در حد بضاعت زمان بررسی و معرفی نماییم. اگر چه این سیر جغرافیایی بسیار محدود است و عرصه و گستره نقاشی ها و نمادهای مشابه و مشترک به قاره های امریکا و افریقا هم کشیده شده است؛ که ما در کتاب ها مستندات آنها معرفی کرده ایم.

 حال ما برای یک معرفی کوتاه به اتفاق پـروفسور، یلمـــاز یئشیـل از کشور ترکیه، در تاریخ 23 اردیبهشت ماه از ساعت یازده و ربع  تا یک بعد از ظهر در سالن سرای ملل نمایشگاه بین اللملی کتاب تهران، یک نشست علمی فرهنگی داریم و به شرح و توضح سنگ نگاره های شگفت انگیز آن سرزمین ها خواهیم پرداخت.

با احترام – محمد ناصری فرد

Naserifard
Naserifard
محمد ناصري فرد باستان شناس نقاشی های غارها و کوه های ایران است. وی تنها پژوهشگر سنگ نگاره ها در ایران است(باستان شناسی رو سطحی)؛ که با توجه به رشته تخصصی اش (باستان شناسی هنر)، بیش از 20 سال است؛ که بر روی نقاشی های غارها و کوه های ایران و بیرون از ایران مطالعات میدانی و تطبیقی علمی داشته و کتاب ها،پژوهش فیلم های مستند هنرهای صخره ای، مصاحبه های علمی در خصوص سنگ نگاره های ایران و مقاله ها نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *